Sürdürülebilirlik

Birçok alanda önemini kazanan sürdürülebilirlik tanımı çeşitliliğin ve üretimin daimi olmasını amaçlamaktadır. Sürdürülebilirlikte çevreyi koruma, ekonomik büyüme ve sosyal gelişim önemlidir.

Tarım alanında sürdürülebilirlik az maliyetle kaliteli ve yeterli ürün üretilmesini, tarımın gerçekleştiği çevrenin, kaynakların ve çiftçinin korunmasını hedeflemektedir.

Yenita olarak sürdürülebilir tarım önem verdiğimiz ve hayata geçirdiğimiz bir konudur. Artezyenle yeraltından çıkardığımız su ile damlama sulama yapmaktayız. Bu sayede kullanılan su miktarı minimuma inmekte ve bitkinin direk köküne su verildiğinden bitki su aramak için fazla enerji harcamak zorunda kalmamaktadır ve bu sayede büyük oranda kalite ve verim artışı olmaktadır.

Mahsul de daha erken olgunlaşmaktadır. Suyun basıncı yüksek olmadığı için de fazla enerji harcanmasına gerek kalmaz ve buharlaşma azaldığı için su kaybının azalması ile birlikte tasarruf sağlanır. Ayrıca toprak üstünde kalan alan ıslak kalmadığı için bitkilerde hastalık gözükme oranı minimuma inmektedir.

Kullandığımız bilgisayar destekli otomasyon sistemler sayesinde daha az enerji ile daha kaliteli ve daha fazla ürün verimi sağlanmaktadır. Bunlar bilgisayar destekli otomatik iklimlendirme, sulama, fan ve gübrelemedir.

Zamanında ve etkin yapılan müdahalelerle ürün ve kalite kayıplarının önüne geçilmesiyle birlikte iş gücü de azalır. Dış hava sıcaklığına göre seranın ısısı ayarlanır. Isı haricinde hava değişimi de önemlidir. Gerekli olduğunda otomatik fanlar devreye girer ve dış ortamdaki hava koşullarına göre otomatik olarak havalandırma ayarlanır. Böylece dışarıdaki havanın bitkilere zarar vermesi önlenir.

Isınma işlemi jeotermal sistem sayesinde yapılmaktadır ve böylece yenilenebilir enerji olması sayesinde maliyet düşmektedir. Buna ek olarak geleneksel ısıtma yöntemlerinin verdiği zararın aksine çevreye zarar verilmemiş olunur.

Otomatik gübreleme ile birlikte bitkinin ihtiyacı olan miktar kadar besin verilmektedir. Fazla vermenin önüne geçilerek hem israftan kaçınılmakta hem de bitkinin zarar görmesi engellenmektedir. Bu sayede ürün elde edememe riski en aza inmiş olur ve sağlıklı besinler elde edilir. Sürdürülebilir tarım ilkemiz sayesinde insana ve doğaya zarar vermeden, kaynaklarımızı israf etmeden ve az enerji ile verimli ve kaliteli ürünler üreterek sizlere hizmet veriyoruz.