Biyolojik Mücadele

Ekonomisi tekstil, sanayi ve tarıma dayalı Denizli’nin Buldan İlçesine bağlı Yenicekent Mahallesi’ndeki 17,5 dönümlük kapalı alana sahip Yenita Tarıma ait jeotermal enerji ile ısıtılan seramızda 2009 yılından bu yana topraksız tarım yapıyoruz. Menderes Nehrinin kenarında kurulu, yılın yaklaşık dokuz ayı domates üretimi yaptığımız modern topraksız seramızda tarımla teknolojiyi de buluşturduk.

Bilgisayar destekli otomatik iklimlendirme sistemi, bilgisayar destekli otomatik sulama sistemi, bilgisayar destekli otomatik fan sistemi ve bilgisayar destekli otomatik gübreleme sistemiyle ziraat mühendisimizin kontrolünde üretim yapıyoruz. Domates üretiminde kesinlikle hormon ve benzeri sentetik ürünlerle zirai ilaçları kullanmıyoruz.

Seramızda yetiştirdiğimiz kaliteli ve organik tozlayıcı olarak “Bombus Arısını” kullanarak yetiştirilen domateslerimiz olduğu kadar seramızın içi zararlılar için de uygun koşullara sahip. Bu nedenle seramızda karşılaştığımız en önemli sorunların başında zararlılar gelmektedir. Çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkileri, ürünlerdeki kalıntı ve dayanıklılık problemleri, seramızda kimyasal mücadeleye alternatifler aramayı zorunlu hale getirmiştir. Dekardan yıllık ortalama 30 tona yakın domates hasadının yapıldığı modern seramızda halk arasında domates güvesi olarak bilinen beyazsinek zararlısına karşı biyolojik mücadele ediyoruz.

Domates fidanlarının dikilmesiyle birlikte binlerce  ‘Nesibug’ faydalı böcek, (Nesidiocoris Tenuis)’i seramızın içine bırakıyoruz. Sera içine bıraktığımız faydalı böcekler çiftleştikten sonra 20 günde yumurtadan çıkıyor. Yumurtadan çıkan minik böcekler, beyazsinek zararlısını ve yumurtasını yiyerek besleniyor. Yaklaşık bir ay ömrü olan faydalı böceklerin birinci kuşakları ölüyor, ikinci kuşak çiftleşip tekrar yumurta bırakıyor, bu yumurtadan çıkan böcekler yine beyazsinek zararlısının kendisini ve yumurtasını yiyerek besleniyor. Beyaz sineklerini ve larvalarını yiyerek beslenen Nesibuglar verim ve kalite kaybını ortadan kaldırıyor.

Antalya’dan soğuk zincirle getirip seramıza bıraktığımız faydalı böceklerimiz sayesinde bu zararlıyla mücadelede tamamen organik üretim yaptığımız için zirai ilaç da kullanmıyoruz. Zirai ilaç kalıntısının ürünlerde olmaması ve tamamen organik üretime devam edebilmek için zararlılarla biyolojik mücadeleyi tercih ediyoruz. Faydalı böceklerimiz ve bilimin ışığında jeotermal enerjiyle ısıtılan topraksız seramızda yaptığımız domates üretimini ihracat başta olmak üzere Denizli, İzmir ve Manisa’daki sebze meyve halleri aracılığıyla tüketicilere gönül rahatlığıyla sunuyoruz. Üretimimizin büyük bölümünü de Romanya ve Bulgaristan’a ihraç ederek, ülke ve Denizli ekonomisine katkı sağlıyoruz.